Obchody świąt Bożego Narodzenia wiążą się z mnóstwem tradycji o charakterze lokalnym lub globalnym. W każdym kraju część zwyczajów zaczerpnięto z wierzeń pogańskich, a wiele z nich wynika również z panującego klimatu. Warto wiedzieć, że nawet w Polsce istnieje mnóstwo różnic – w zależności od regionu prezenty przynosi Święty Mikołaj, Gwiazdor, Aniołek lub Dzieciątko. Zobacz, jakie tradycje pielęgnuje się w innych krajach!
Miejsce 5. Świąteczny grill w RPA
W Republice Południowej Afryki próżno szukać śniegu w Boże Narodzenie. W świątecznym okresie panują tam wysokie temperatury, dlatego rodziny – zamiast gromadzić się w domach – wspólnie biesiadują w ogrodach oraz parkach, gdzie rozpalają grilla, ucztują i śpiewają kolędy.
Miejsce 4. Egzotyczne choinki
Czy wiesz, że w Indiach mieszka aż 25 milionów chrześcijan? Mimo tropikalnego klimatu starają się oni podążać za świątecznymi tradycjami i podobnie jak w innych krajach, Hindusi również dekorują choinki. Szczegółem wartym uwagi jest jednak gatunek drzewka, ponieważ w Indiach bardzo trudno zdobyć roślinę iglastą. Zamiast tego ozdoby zakłada się na drzewa mangowe bądź bananowe.
Miejsce 3. Krampus – przeciwieństwo Świętego Mikołaja
Każde dziecko wie, że aby zasłużyć na prezenty od Świętego Mikołaja, musi być grzeczne przez okrągły rok. W Polsce za brak wzorowego zachowania grozi jedynie rózga, jednak w Austrii, Szwajcarii i Niemczech do niegrzecznych dzieci przychodzi Krampus. Poznać go można po futrze, rogach, twarzy przypominającej diabła, a także po nietypowych ozdobach z krowich dzwonków.
Miejsce 2. Wigilijna wieczerza z kubełkiem smażonych skrzydełek
Japończycy, choć nie są chrześcijanami, chętnie obchodzą Boże Narodzenie – jednak nie ze względu na wartości religijne, ale zwyczaje zachodnich krajów. W japońskich domach często spotkać można udekorowaną choinkę, sztuczny śnieg czy kolorowe lampki, jednak na stołach gości zupełnie inne danie – zamiast karpia lub pierogów z kapustą świąteczne menu obejmuje kubełek smażonych skrzydełek z popularnej sieci fast food.
Miejsce 1. Chowanie mioteł w norweskich domach
Zanim Norwegowie przyjęli wiarę chrześcijańską i zanim zaczęli świętować Boże Narodzenie, wierzyli, że tego dnia czarownice budzą się ze snu, odwiedzają domy, zabierają mieszkańcom miotły, a następnie na nich odlatują. Do dziś pielęgnuje się tradycję, zgodnie z którą Norwegowie szukają najlepszych, nietypowych kryjówek na miotły – zwykle tylko członkowie rodziny znają miejsce, w którym są one zabezpieczone przed kradzieżą.
Pomimo mnóstwa różnic w tym, jak różne kultury obchodzą Boże Narodzenie, z całą pewnością można wskazać także wspólny mianownik. Niezależnie od klimatu, tego, kto przynosi prezenty, świątecznego menu czy gatunku przyozdobionego drzewka, w każdym regionie najważniejszy jest czas spędzony w gronie najbliższych.
Wszystkiego, co najlepsze w te święta, a także wielu udanych wycieczek na Islandię czy Zanzibar w nowym, 2021 roku życzy zespół Margot Travel!