Każdy z miłośników kinematografii ma serial lub film, który darzy wyjątkowym sentymentem. A co, gdyby przenieść się na jego naturalny plan? Nie wszystkie miejsca akcji są fikcyjne, niektóre z nich istnieją w rzeczywistości i w dodatku można je odwiedzić! Turystyka szlakiem ulubionych bohaterów od lat wciąż zyskuje na popularności. Szukasz pomysłu na kolejną podróż? Pomożemy znaleźć inspirację.

Które ze scenerii nie zostały stworzone komputerowo?

Przedstawiamy 9 najciekawszych propozycji:

1. Disney i Zamek Neuschwanstein (NIEMCY)

Baśniowe królestwo, które stało się inspiracją do stworzenia znaku rozpoznawczego wytwórni, to niemiecki Zamek Neuschwanstein króla Ludwika II Bawarskiego. Był pierwowzorem zamku Śpiącej Królewny, a jego podobizna do dziś pojawia się w filmowej czołówce Disney’owskich produkcji.

2. „Twierdza” i Więzienie Alcatraz (USA)

Za sprawą filmu „Twierdza”, którego akcja toczy się w większości na wyspie Alcatraz, niemałą sławę zyskało tamtejsze dawne więzienie. Czynnie działające w latach 1934-1963, teraz służy światu jako atrakcyjny obiekt turystyczny.

3. Harry Potter i Wiadukt Glenfinnan (SZKOCJA)

Droga prowadząca do szkoły magii to jedno z miejsc, które nie zostały stworzone komputerowo. Wioząc uczniów, Pociąg Hogwarts Express pokonywał w filmie szkocki Wiadukt Glenfinnan. Widok ten robi ogromne wrażenie.

4. “Kod da Vinci” i Luwr (FRANCJA)

Robert Langdon, w którego rolę wciela się Tom Hanks, próbuje rozszyfrować tajemnicę obrazów Leonardo da Vinci. Oryginalne wnętrza paryskiego Luwru posłużyły za scenerię w ekranizacji tej najsłynniejszej z powieści Dana Browna.

5. „Rocky” i słynne schody (USA)

Słynne schody będące miejscem treningów Rocky’ego Balboa, za sprawą filmu, stały się jedną z największych atrakcji w Filadelfii. Obok “Rocky steps” prowadzących do filadelfijskiego Muzeum Sztuki znajduje się również pomnik głównego bohatera.

6. „Władca pierścieni”, “Hobbit” i Matamata (NOWA ZELANDIA)

Wśród zielonych, nowozelandzkich pagórków stworzono niepowtarzalną wioskę hobbitów. Wykorzystano ją w scenach do serii „Władca Pierścieni” oraz „Hobbit”. Po zakończeniu zdjęć pozostawiono wykreowany plan, który do dziś stanowi wyjątkową atrakcję turystyczną, w pełni oddającą filmowy klimat.

7. „Gra i Tron” i Dubrownik (CHORWACJA) i inne

Mimo licznych efektów specjalnych, fani serialu „Gra o Tron” mogą dostrzec, że Czerwona Przystań znajduje się tak naprawdę w chorwackim Dubrowniku! To nadmorskie miasto osadzone przy kamiennym klifie idealnie wpasowuje się w stylistykę serialu. Podążając śladami adaptacji sagi George’a R.R. Martina, zwiedzimy kawał świata. Zdjęcia do „Gry o Tron” miały miejsce również na Islandii, w Irlandii Północnej, Hiszpanii, czy Maroko.

8. “Star Wars” i Hotel Sidi Driss (TUNEZJA)

Rolę domu Luke’a Skywalkera odegrał w „Gwiezdnych wojnach” tunezyjski hotel w Matmata. Fani serialu mogą przeżyć niezwykłą przygodę i zarezerwować w nim nocleg. Jest idealny dla nieoczekujących luksusów turystów.

9. „Skazani na Shawshank” i Ohio State Reformatory (USA)

Mimo licznych produkcji filmowych na terenie dawnego zakładu karnego w Ohio, największą sławę przyniosła mu ekranizacja „Skazanych na Shawshank” na podstawie bestsellerowej powieści Stephena Kinga. Przyprawiające o dreszcze wnętrza budynku nie zniechęcają turystów do tłumnych odwiedzin byłego więzienia.