Zaloguj się do
Strefy klienta

Jakie niesamowite lokalne zwyczaje dane Wam było poznać w czasie podróżowania?

Jednym z bardziej nietypowych jest z całą pewnością tradycja Castells występująca wśród mieszkańców Katalonii, a polegająca na budowaniu żywych wież z ludzi.
Mieszkańcy tego regionu Hiszpanii łączą się w grupy akrobatyczne i przez wiele miesięcy trenują sztukę tworzenia z własnych ciał niebagatelnych konstrukcji.
Biorą w tym udział zarówno dorośli, młodzież, jak i dzieci – które są kluczowym elementem wież, ponieważ tylko one są w stanie wdrapać się na samą górę.
Castells to popis nie tylko ludzkiej sprawności, ale przede wszystkim doskonałej pracy zespołowej.
Budowniczy stanowiący fundament konstrukcji – pinya – tworzą pierścienie, których zadaniem poza utrzymaniem równowagi, jest asekuracja dla wyżej stojących „pięter”.
A wieże te często sięgają kilku kondygnacji. Każda z drużyn – ponieważ występy castellers mają charakter rywalizacji – posiada swój własny, jednolity kolor strojów, ale chętnie dołączają też do nich śmiałkowie z ulicy. Przydają się każde silne plecy i dłonie.
Żywe wieże oglądać można w miasteczkach Katalonii na przełomie września i października. Tradycja ta trwa już od ponad 200 lat, a wywodzi się ze średniowiecznych religijnych tańców.Katalończycy dumni są z castells niemal tak, jak reszta Hiszpanii z corridy. Trudno się dziwić, budowanie wież z ludzi to naprawdę jedyna w swoim rodzaju tradycja narodowa.