Zaloguj się do
Strefy klienta

Malta

Malta - wyjazdy incentive, wyjazdy integracyjne, firmowe wyjazdy zagraniczne.

 

Perełka zagubiona na Morzu Śródziemnym…

Malta – maleńki kraj europejski, którego powierzchnia jest mniejsza nawet od Warszawy. Czy wiesz gdzie leży najdalej wysunięta na południe europejska stolica? To właśnie maltańska Valletta. Mimo, że od Malty dzielą nas setki kilometrów, Polacy mogą poczuć pewną więź łączącą ich z tą maleńką perełką. Pomostem okaże się biało-czerwona flaga – tyle że a Malcie jej kolory umieszcza się pionowo. Jest to z pewnością zbieg okoliczności, natomiast do innych zapożyczeń doszło w pełni świadomie. Na przykład po brytyjskich kolonizatorach na wyspie pozostał lewostronny ruch kołowy. Czy byłeś kiedyś na wyspie, na której brak rzek oraz jezior, rzadko pada i praktycznie nie ma źródeł podziemnych? Taka właśnie jest Malta. Maltańczycy pozyskują więc wodę pitną odsalając wodę morską. Wyspa kryje w sobie niejedną tajemnicę. Prawdopodobnie była niegdyś połączona z Afryką. Świadczą o tym znalezione tu szczątki prehistorycznych nosorożców i słoni. Co zatem warto zobaczyć na Malcie? Z pewnością Teatr Manuela, który jest trzecim najstarszym teatrem na świecie. Płetwonurkowie poczują się tu jak w raju, ale muszą uważać na jeżowce oraz małże. Malta była także świadkiem ciekawych historycznych wydarzeń. W 60. roku n.e. u wybrzeży Malty rozbił się statek, na którym św. Paweł przewożony był z Jerozolimy na proces do Rzymu. Święty Paweł pozostał na wyspie trzy miesiące, podczas których spotkał się z ogromną życzliwością miejscowych. Z rąk apostoła Maltańczycy przyjęli chrześcijaństwo. Do dzisiaj religia odgrywa ważną rolę w życiu mieszkańców Valletty i całej Malty. Wyspa usiana jest wieżami kościołów w ilości równej dniom w roku – 365, Jeśli przyjrzymy się bliżej owym kościołom, zobaczymy, że na ich wieżach widnieją po dwa zegary - prawdziwy i namalowany. Według wierzeń, dzięki temu diabłu mylą się godziny i nie zdąża porywać odchodzących dusz. Maltańczycy mają różne sposoby zapewnienia sobie szczęścia - studenci piszący egzaminy kreślą w lewym górnym rogu kartki litery JMJ (Jezus-Maria-Józef), modlą się też do św. Judy, a po sesji drukują w gazetach anonimowe podziękowania dla swojego patrona. Z kolei w wielu wioskach otaczających Vallettę nad drzwiami lub na dachach umieszczane są bycze rogi, które mają odstraszać zło. Większość tutejszych domów ma także swego patrona. Malta to chyba jedyny kraj, gdzie można wysłuchać mszy świętej w kościele rzymsko-katolickim po arabsku. Maltańskie plenery zachwyciły już wielu. Posłużyły na przykład za scenografię do kilku znanych filmów. Kręcono tutaj m.in. "Gladiatora", "U-571", „Troję”, „Hrabiego Monte Christo”, czy „Agorę”. Być może reżyserzy i aktorzy kosztowali też tutejszych specjałów. Na wyspie można bowiem kupić rodzime wina i piwa. Przykładem jest Farsons Shandy - połączenie piwa i lemoniady. Najbardziej charakterystyczny napój to Kinnie - maltańska wersja coca-coli, z pomarańczową goryczką. Ponoć świetnie gasi pragnienie i jest przepyszna!

 • Malta jest mniejsza nawet od Warszawy.
 • Warto zobaczyć na przykład Teatr Manuela, który jest trzecim najstarszym teatrem na świecie.
 • Stolica Malty Valletta jest najdalej wysuniętą na południe europejską stolicą.
 • W 60. roku u wybrzeży Malty rozbił się statek, na którym św. Paweł przewożony był z Jerozolimy na proces do Rzymu. Święty Paweł pozostał na wyspie trzy miesiące, podczas których spotkał się z ogromną życzliwością miejscowych. Z rąk apostoła Maltańczycy przyjęli chrześcijaństwo. Do dzisiaj religia odgrywa ważną rolę w życiu mieszkańców Valletty i całej Malty.
 • Wyspa usiana jest wieżami kościołów, o liczebności równej dniom w roku – 365, Jeśli przyjrzymy się bliżej kościołom, zobaczymy, że na ich wieżach są umieszczone dwa zegary - prawdziwy i namalowany. Według wierzeń dzięki temu diabłu mylą się godziny i nie zdąża porywać odchodzących dusz.
 • Flaga Malty jest biało-czerwona – tyle że kolory umieszczone są pionowo.
 • Wśród wielu tradycji Maltańczycy mają różne sposoby zapewnienia sobie szczęścia - studenci piszący egzaminy umieszczają w lewym górnym rogu kartki litery JMJ (Jezus-Maria-Józef), modlą się też do św. Judy, a po sesji drukują w gazetach anonimowe podziękowania dla swojego patrona. Z kolei w wielu wioskach otaczających Vallettę nad drzwiami lub na dachu umieszczane są bycze rogi, które mają odstraszać zło.
 • Malta była scenografią do kilku znanych filmów. Kręcono tutaj m.in. "Gladiatora" oraz "U-571", "Troja" z Orlando Bloomem, "Hrabia Monte Christo" czy "Agora" z Rachel Weisz.
 • Na wyspie można kupić rodzime wina i piwa. Przykładem jest Farsons Shandy - połączenie piwa i lemoniady. Najbardziej charakterystyczny napój to Kinnie - maltańska wersja coca-coli, z pomarańczową goryczką, ponoć świetnie gasi pragnienie i jest przepyszna!
 • na Malcie obowiązuje lewostronny ruch kołowy (pozostałość po Brytyjczykach).
 • większość domów ma swego patrona; w wielu wioskach na obrzeżach Valletta (stolica Malty) nad drzwiami lub na dachach domostw umieszcza się bycze rogi, które mają podobno odstraszać złe duchy.
 • To chyba jedyny kraj, gdzie można wysłuchać mszy świętej w kościele rzymsko-katolickim po arabsku.
 • Nie ma tam rzek ani jezior, rzadko pada i praktycznie nie ma źródeł podziemnych, stąd widoczny brak zieleni. Maltańczycy pozyskują wodę pitną odsalając wodę morską.
 • Prawdopodobnie Malta była niegdyś połączona z Afryką, o czym świadczą szczątki znalezionych tu prehistorycznych nosorożców i słoni.
 • Malta jest także rajem dla płetwonurków, przy czym muszą oni uważać na jeżowce oraz małże.