Zaloguj się do
Strefy klienta

Czechy

Czechy - wyjazdy incentive, wyjazdy integracyjne, firmowe wyjazdy zagraniczne

 

Czeski humor w oparach piwa…

Dwa najbardziej charakterystyczne elementy Republiki Czeskiej, to niewątpliwie wyjątkowe poczucie humoru oraz wyborne piwo.  Jaki efekt podróżniczy da ten duet? Przekonajcie się sami!
O atrakcjach turystycznych tego niewielkiego sąsiada Polski można by pisać wiele, szczególnie na temat Pragi – jednego z najczęściej odwiedzanych miast Europy. Chętnie zaprosimy Was w podróż Chmielną Ścieżką, która pokaże nam zarówno najpiękniejsze miejsca stolicy, jak i da okazję do degustacji najlepszych czeskich potraw i trunków. Co jeszcze zaoferuje nam Praga? Klimatyczne Stare Miasto położone po obydwu stronach Wełtawy, relaks w piwnym SPA, czy wizytę w multimedialnych muzeach. Warto pokusić się także o wyprawę do innych czeskich miast i miasteczek – słynących pięknymi zabytkami i malowaniczymi krajobrazami.

 • Muzeum cukru, gorzelni, uprawy buraków cukrowych to kompleks muzeum w Republice Czeskiej. Muzeum zostało otwarte 22 maja 2010 roku. Można tutaj zaobserwować różne technologie produkcji cukru i artefaktów z nim związanych. Ekspozycje gorzelni to jedne z ciekawszych części jakie oferuje muzeum.
 • W 2000 roku praski Nuselski Most uznany został za najważniejszą komunikacyjną budowlę XX stulecia w Czechach. Mieszkańcy Pragi nie nazywają go jednak inaczej niż „Most samobójców”. W ciągu 35 lat skacząc z niego odebrało sobie życie ok. 300 osób. Wkrótce pod mostem zostanie odsłonięty pomnik poświęcony tym, którzy z własnej woli odeszli z tego świata.
 • Tańczący dom, przez Czechów zwany Tancici dum to awangardowy budynek projektu dwóch architektów: Vlado Milunića i Franka Gehry, który postawiono na prawym brzegu Wełtawy w 1997 roku. Nazwa wywodzi się z kształtu domu, w którym dostrzec można sylwetkę tańczącej pary. Mimo tego niecodziennego wyglądu budowniczy doskonale wpasowali go w otaczającą XIX wieczną secesyjną zabudowę. Powoli staje się on miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów i kolejną wizytówką stolicy Czech, Pragi.
 • Staromiejski zegar astronomiczny „orloj“ pochodzący z XV wieku to jeden z najcenniejszych i najbardziej znanych zabytków w Pradze. Zawieszony został na wieży gotyckiej Ratusza Staromiejskiego. „Orloj“ stanowi szczytowe dzieło czeskiej nauki i techniki gotyckiej oraz okazały zabytek artystyczny. O każdej pełnej godzinie między 9.00 - 21.00 pojawiają się w dwóch okienkach rzeźby 12 apostołów. Po obu stronach zegara równocześnie ożywiają postacie Kościotrupa, Turka, Skąpca oraz Pyszałka. Po ukazaniu się wszystkich apostołów pieje Kogut a zegar na wieży zaczyna bić. Według legendy radni Pragi pozbawili wzroku mistrza, który „orloj“ skonstruował, żeby nie mógł w innym mieście zbudować jego kopii. „Orloj“ pokazuje cztery rodzaje czasu: Czas środkowoeuropejski, Czas staroczeski, Czas babiloński, Czas kosmiczny.
 • Polscy turyści nie powinni się oburzać, gdy na ulicy w Czechach usłyszą zwrot Fakt jo. Pomimo podobieństwa do słynnego, wulgarnego, anglojęzycznego przekleństwa, w Czechach to takie przytaknięcie, zatwierdzenie.
 • Warto tu również wyjaśnić, skąd wziął swą nazwę "czeski błąd". Otóż - u nas pojawia się on, gdy przez pomyłkę zamienimy miejscami dwa znaki. Z kolei - po prze­tłu­ma­cze­niu niektórych wyrazów na język czeski - również zauważymy taką zmianę miejsc znaków - np. karp to po czesku kapr.
 • Wiele wyrazów w języku czeskim brzmi dla Polaków jak zdrobnienia, np. kočka, ježek. Tymczasem są to normalne określenia kota i jeża. A właściwe zdrobnienia kota i jeża wyglądają tak: kočička, ježeček.

  My mamy słynny "stół z powyłamywanymi nogami" (stůl s povylámanýma nohama) oraz chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie (chroust chroustá v rákosí v Szcze­brze­szy­ňe). Czesi też mają sporo tego typu łamańców i są z nich dumni. Oto parę przykładów:
 • Strč prst skrz krk (włóż palec przez gardło)
 • Smrž pln skvrn zvlhl z mlh (smardz pełen kropel wilgoci od mgieł)
 • Tři sta třicet tři stříbrných stříkaček stříkalo přes tři sta třicet tři stříbrných střech (333 srebrnych strzykawek rozpylało ponad 333 srebrnymi dachami)